Wybrano Najlepsze Przedsiębiorstwo Społeczne Roku

25 listopada 2013
Kategoria: FISE
25 listopada 2013, Komentarze: 0

Inowrocławska Flandria została laureatem trzeciej edycji Konkursu na Najlepsze Przedsiębiorstwo Społeczne Roku. Nagroda w kategorii „Pomysł na Rozwój” trafiła do spółdzielni socjalnych z Wrocławia, Dzierżanin koło Tarnowa i Olsztyna.

Zakończyła się trzecia edycja Konkursu na Najlepsze Przedsiębiorstwo Społeczne Roku, organizowanego przez Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych (FISE). Celem inicjatywy jest wyróżnienie firm, które realizując misję społeczną potrafią odnaleźć się w rzeczywistości rynkowej, dbając o najwyższą jakość produktów i usług. Laureatem kategorii głównej i zdobywcą nagrody pieniężnej w wysokości 50 tys. zł zostało Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy „Flandria”, wspólnie z SCE „Flandria” Spółdzielnią Europejską, które zajmują się działalnością społeczną w obszarze promocji zdrowia i ułatwieniem dostępu do wysokiej jakości usług medycznych.

– Rada Konkursu doceniła fakt, że w efekcie działań Flandrii mieszkańcy już kilku miast mogą łatwo zamówić tanią wizytę u lekarza specjalisty, skorzystać z bezpłatnej opieki pielęgniarskiej dla osób obłożnie chorych, niedrogo wypożyczyć sprzęt medyczny i rehabilitacyjny oraz kupić tańsze leki w aptekach społecznych otwieranych przez stowarzyszenie – mówi Julia Koczanowicz-Chondzyńska z FISE.

W kategorii „Pomysł na Rozwój” nagrodzono trzy firmy, spośród których pierwsze miejsce zajęła Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna PANATO, założona przez młodych absolwentów uczelni artystycznych. Jury przyznało wrocławskiej firmie nagrodę w wysokości 15 tys. zł, doceniając przede wszystkim innowacyjne podejście do prowadzonej działalności i zagospodarowanie ciekawej niszy, łączącej przemysły kreatywne z biznesem. Podobnego zdania byli internauci, którzy uhonorowali spółdzielnię prestiżową „Nagrodą Publiczności. Drugą ze zwycięskich firm jest Spółdzielnia Socjalna „Serce Pogórza” z Dzierżanin koło Tarnowa, która otrzymała 10 tys. zł. Dodatkowym wyróżnieniem i nagrodą w wysokości 3 tys. zł, ufundowaną przez Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych, uhonorowano olsztyńską Spółdzielnię Socjalną „Marzenie”.

Z roku na rok konkurs aktywizuje coraz większą grupę przedsiębiorców nastawionych na dokonanie pozytywnej zmiany społecznej. W tym roku, na podstawie oceny zgłoszeń i wizyt studyjnych, eksperci zakwalifikowali do ścisłego finału aż 23 firmy, podzielone na dwie kategorie.

Konkurs, objęty patronatem Prezydenta RP, jest organizowany w ramach projektu „Zintegrowany system wsparcia ekonomii społecznej”, finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Nagrody ufundowały Fundacja Crédit Coopératif i Fundacja BRE Banku. Wybrane firmy otrzymają także doradztwo biznesowe PwC, a finaliści kategorii głównej konkursu będą mogli dodatkowo korzystać przez rok ze „Znaku [eS]”, czyli certyfikatu oznaczającego sprawdzonych, rzetelnych partnerów biznesowych, którzy realizują ważne społecznie cele. Patronem merytorycznym konkursu jest Stała Konferencja Ekonomii Społecznej.