Miasto Przemysłowe 2.0 w Ursusie

23 listopada 2012
Kategoria: Re-industrializacja
23 listopada 2012, Komentarze: 0

Zakończył się konkurs na wizję rozwoju terenów po fabryce ZPC Ursus uwzględniający re-industrializację, blisko 20% dzielnicy. Zwycięski zespół studentów zaplanował połączenie nowoczesnego przemysłu i produkcji z elementami usługi i handlu, a także zabudową mieszkaniową., Konkurs oceniało jury pod kierownictwem dr Krzysztofa Nawratka, wykładowcy z Uniwersytetu w Plymouth w Wielkiej Brytanii.

„Miasto Przemysłowe 2.0“ wyznacza przyszłość miasta, w którym się mieszka, pracuje i spędza wolny czas. Jednocześnie dumnego z tego, co się w nim wytwarza, które nie jest pasożytem ani obszarem kolonizacji, lecz silnym, świadomym siebie podmiotem tworzącym liczne powiązania lokalne.

Zwycięzcy otrzymali możliwość odbycia staży w AIG/Lincoln (uznany deweloper komercyjny) i APA Wojciechowski (renomowana pracownia architektoniczna). Spośród nadesłanych prac, najlepszy ze względu na możliwość realizacji pomysłów, a także odniesienie się do realnego stanu własności, okazał się projekt zespołu w składzie: Angelika Cira, Magdalena Jankowska, Daniel Soboń oraz Rafał Żurawski. Jego mocną stroną jest zarówno struktura funkcjonalna, odniesienie do układu komunikacyjnego, a także pogodzenie interesów właścicieli terenu po byłej fabryce.