Polskie bezpieczeństwo energetyczne

17 listopada 2009
Kategoria: PR consultants
17 listopada 2009, Komentarze: 0

Redakcja efi24.com spytała ekspertów, czy fakt, że Unia Europejska porozumiała się z Rosją w sprawie wczesnego ostrzegania o problemach z dostawami gazu rzeczywiście wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski i Europy.

Mirosław Obarski, specjalista ds. wizerunku w PR consultants podkreśla, że porozumienie o wczesnym ostrzeganiu o problemach z dostawami gazu dotyczy wyłącznie kwestii doraźnych.

„Zabezpiecza odbiorców gazu przed problemami z infrastrukturą, którą należy przygotować na zmniejszenie dopływu gazu lub jego nagły brak – to mogłoby spowodować awarię systemu, może to poprawić zdecydowanie zarządzanie zapasami tego surowca.

Realne bezpieczeństwo energetyczne UE i Polski zależy od czegoś innego, czyli od dywersyfikacji dostaw gazu; szczególnie wobec postawy Rosji, która używając gazowego straszaka dąży do uzależnienia odbiorców. Ponadto w obecnej sytuacji jako monopolista może dyktować warunki cenowe. I tej sytuacji Moskwa absolutnie nie będzie chciała zmienić, ponieważ od sprzedaży gazu i ropy zależy być albo nie być jej gospodarki.

Zabezpieczeniem dla UE będzie w pewnym stopniu rurociąg położony na dnie Bałtyku (ale gaz wciąż będzie od tego samego dostawcy). Póki co Polska oficjalnie nie ma dostępu do tego gazu, choć kanclerz Merkel ostatnio zarysowała perspektywę wykorzystania przez Polskę tych dostaw.

Więcej>>