Rafał Kosik wydał drugą część cyklu „Amelia i Kuba. Kuba i Amelia”, przedstawiającą wydarzenia jednocześnie z punktu widzenia dziewczynki i chłopca. To nowatorskie podejście ułatwia młodym czytelnikom zrozumienie różnic w postrzeganiu świata i motywacji ludzi. Książka Nowa szkoła opowiada o burzliwym wejściu bohaterów w nowe środowisko, obyczaje i relacje. Skierowana jest do dzieci w wieku 7–12 lat, a także do rodziców i nauczycieli. Pierwsza część tego rozgrywającego się we współczesnej Polsce cyklu została nominowana do prestiżowej Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii „Literatura dziecięca”.
Rafał Kosik, znany z bestsellerowej serii „Felix, Net i Nika”, oparł swój nowy cykl (dla młodszych tym razem czytelników) „Amelia i Kuba. Kuba i Amelia” na niezwykłym pomyśle: opowiada historię z perspektywy różnych osób. Eksperymentalne podejście w połączeniu z charakterystycznym dla tego autora ironicznym poczuciem humoru i wartko poprowadzoną akcją sprawia, że młody czytelnik w naturalny sposób poznaje inne punkty widzenia. Nowa szkoła oferuje jednak znacznie więcej, ponieważ galeria bohaterów przynosi wiele wyzwań poznawczych wynikających z różnych sposobów wychowania, ambicji rodziców, zainteresowań czy też choroby jednego z bohaterów. Stanowi to znakomity punkt wyjścia do międzypokoleniowych rozmów, problemy, które pojawiają się w książce, dotyczą bowiem wielu dzieci i rodzin. – W tej serii staram się pokazać jak rozwiązywać konflikty przez empatię, zrozumienie drugiego człowieka – mówi Rafał Kosik, autor serii „Amelia i Kuba. Kuba i Amelia”. – W Nowej szkole skupiam się na problemie wejścia w nowe środowisko. Związane z tym silne emocje, nowi koledzy i oddziałujący na dzieci świat dorosłych rodzą wiele konfliktów. Pokazuję, że pomaga je rozwiązać spojrzenie na świat oczami innych ludzi i zrozumienie ich potrzeb oraz motywacji – podsumowuje Rafał Kosik.
Autor dba, aby lektura odpowiadała współczesnym czytelnikom w wieku 7–12 lat. Od kiedy na nowe osiedle zaczynają się sprowadzać mieszkańcy, i jedenastoletnia Amelia poznaje swojego równolatka Kubę, przygoda goni przygodę. W pierwszym tomie cyklu w wir wydarzeń zostają wciągnięci mieszkańcy nowego bloku, a czytelnicy poznają Amelię, pragnącą aby świat był dobry i wszyscy się lubili, a także honorowego i porywczego Kubę. W najnowszej książce pojawiają się kolejni bohaterowie, jak np. klasowy chuligan, sąsiad wpajający dziecku ducha korporacyjnej rywalizacji czy apodyktyczna dyrektorka szkoły. Do głosu dochodzą postacie drugoplanowe: cierpiący na zespół Aspergera brat Amelii, który stara się funkcjonować, pilnując się dokładnie regulaminu szkoły, młodsza siostra Kuby, lubiąca dopiąć swego bez oglądania się na innych, oraz chłopiec od najmłodszych lat wdrażany przez ojca do wszechobecnego dziś wyścigu szczurów.